Wybieramy oświetlenie ogrodowe

May 23rd, 2013 by Monika Tokarz Leave a reply »

Oświetlenie ogrodowe spełnia bardzo ważne funkcje. Zapewnia przed wszystkim bezpieczeństwo – oświetlona nocą posesja odstrasza włamywaczy. Poza tym w ten sposób można wyeksponować poszczególne elementy ogrodowego wyposażenia oraz podkreślić naturalne piękno roślin. Oświetlenie jest w każdym bądź razie niezbędne, a kwestia jego doboru powinna być bardzo starannie przemyślana. Możliwości w tym obszarze mamy naprawdę spore – tym bardziej zatem należy zastanowić się nad tym w jaki sposób najefektywniej je wykorzystać z pożytkiem dla ogrodu. Tego typu sprawy trzeba mieć na względzie już na etapie projektowania domu i ogrodu. Fachowcy są w stanie sporo w tym zakresie doradzić, a tutaj przeczytasz nieco więcej na ten temat.
Rodzaje oświetlenia
Generalnie rzecz biorąc, na tej stronie znajdziesz garść przydatnych wskazówek odnośnie zakładania oświetlenia ogrodowego. Podstawowym pytaniem na jakie musimy sobie w pierwszej kolejności jest to, co chcemy konkretnie oświetlać w naszym ogrodzie? Oczywiście można tu mówić o pewnych standardach – oświetlenia nie może zabraknąć ani przy drzwiach wejściowych do domu, ani też przy grodowej furtce. Tutaj najlepiej sprawdzają się reflektory o dość dużej mocy. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest zamontowanie jednego tylko punktu oświetleniowego – zakłada się je na ścianie domu, dodatkowo może być on wyposażony w czujnik ruchu.
Ważne jest ponadto to, aby dobrze oświetlić ścieżki w ogrodzie. Światło nie ma prawa oślepiać, dlatego też niech pada na powierzchnię poziomo. W praktyce doskonale sprawdza się rozwiązanie polegające na stworzeniu ciągu oświetleniowego. Powinniśmy też zadbać o to, by oświetlone zostały schody oraz te miejsca, gdzie są różnice poziomów (w nocy można się potknąć). Zwykle dbamy też o oświetlenie tych miejsc w ogrodzie, w których wypoczywamy bądź organizujemy spotkania o charakterze towarzyskim – siedzenie latem po ciemku przy grillu to żadna przyjemność. Coraz większą popularnością cieszy się również podświetlanie roślin oraz zbiorników wodnych takich jak oczka czy stawy. Co do innych kwestii – o tym tutaj przeczytasz.
Źródła światła
Bardzo ważnym aspektem jaki zostanie teraz omówiony na tej stronie jest dobór źródła światła. Skoro wiemy już, na oświetleniu czego najbardziej nam zależy, czas zastanowić się nad tym jak to zrobić. Powszechnie stosowane są halogeny. Ich plusem jest to, że barwa światła jakie one wydzielają jest bardzo zbliżona do światła dziennego. Za atut postrzegane są też ich rozmiary, co zapewnia dyskretne oświetlenie wybranych przez nas miejsc. Znakomicie nadają się do podświetlania roślin. Mają jednak i wady – potrzebują sporo energii, więc najtańsze w eksploatacji nie są, a do tego ich żywotność do długich nie należy. Jeżeli szukamy energooszczędnych rozwiązań, powinniśmy sięgnąć po świetlówki kompaktowe. Są znacznie bardziej trwałe aniżeli halogeny, ale w momencie, kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera stopni Celsjusza, świecą słabiej. W tym przypadku duży plus za to, że możemy wybrać sobie najbardziej nam odpowiadającą barwę światła.
Ostatnimi czasy wzrasta zainteresowanie oświetleniem solarnym – należy przyznać, iż jest ono niezwykle efektowne. Po zmierzchu efekt jest niesamowity. Tego oświetlenia nie musimy podłączać do instalacji elektrycznej. Jest energooszczędne. Niestety, nie świeci z dużą mocą. Kolejnym rozwiązaniem są tzw. światła wyładowcze. Najlepiej zdają one egzamin na dużych obszarach. Charakterystycznymi cechami tego oświetlenia są jego trwałość oraz energooszczędność, minusem jest natomiast to, że światła te niezbyt dobrze znoszą wahania napięcia. Najbardziej energooszczędnym rodzajem oświetlenia spośród wszystkich dostępnych obecnie na rynku są lampy wyposażone w diody LED. Bez względu na to na jakie źródło światła się zdecydujemy, musimy także zadbać o odpowiednią jego oprawę. W tym zaś względzie mamy następujące opcje do wyboru: reflektory, oprawy przeznaczone do montowania w nawierzchni lub na ścianie oraz słupki. Jak więc zatem widać, dobór oświetlenia ogrodowego to skomplikowana sprawa.

Advertisement

Comments are closed.