Jakie pojemniki na odpady wybrać do jednorodzinnego domu?

August 28th, 2013 by Monika Tokarz Leave a reply »

Każde gospodarstwo domowe – bez względu na ilość zamieszkujących w nim osób – produkuje śmieci. Codziennie do kosza trafiają różnego rodzaju odpady – w skali roku trzeba jest ich co najmniej kilkaset kilogramów, a zatem naprawdę sporo. Należy jednakże mieć na uwadze to, iż z większości odpadów można zrobić użytek – chodzi tutaj o poddawanie ich recyklingowi. Aby jednak było to wykonalne, śmieci muszą być segregowane – jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej, zajrzyj tutaj.

Segregacja w jednorodzinnych domach

Kwestia segregowania odpadów nieco inaczej przedstawia się w domach jednorodzinnych, a odmiennie w mieszkaniach w blokach. W tym drugim przypadku mieszkańcy korzystają z ogólnych pojemników na śmieci. Korzysta z nich jednocześnie bardzo wiele osób – cale osiedle. Śmieci trzeba zatem odpowiednio selekcjonować w domu, co wiąże się z koniecznością zorganizowania na ten cel miejsca. Nie jest to jednak wcale aż tak uciążliwe jak to się niektórym wydaje. Właściciele jednorodzinnych domów są w o wiele bardziej komfortowej sytuacji, albowiem mogą zaopatrzyć się w odpowiednio duże pojemniki, wystawić je na dworze i tam od razu wrzucać poszczególne odpady. Opróżnianiem pojemników zajmują się specjalne firmy – każdy odbiorca ich usług musi pamiętać o podpisaniu umowy w tej sprawie.

 

Oczywiście z zakupionych przez siebie pojemników korzystają sami – jeśli chcą je zabezpieczyć przed podrzucaniem śmieci (a takie sytuacje w naszym kraju nie należą niestety do rzadkości), musi na pokrywie zamontować łańcuch z kłódką. Wtedy może mieć pewność, że nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do pojemników. Pojemniki na śmieci ustawić można w zasadzie w dowolnym miejscu na terenie posesji, aczkolwiek nie wolno zapominać o tym, że firmy zajmujące się ich opróżnianiem muszą mieć do nich swobodny dostęp bez konieczności wkraczania na teren posesji. Najbardziej zatem uzasadnione jest umieszczenie pojemników przy bramie wejściowej lub ewentualnie wystawienie ich tuż za nią. Tak też zresztą jest to praktykowane. Co jeszcze należy na ten temat wiedzieć – zajrzyj tutaj, a się przekonasz.

Popularne modele

Użytkownicy indywidualni przeważnie decydują się na zakup pojemników 120-litrowych. Taka pojemność jest optymalna i najczęściej okazuje się w zupełności wystarczająca, jeśli chodzi o potrzeby pojedynczego gospodarstwa domowego. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na miejsce w jakim kupuje się pojemniki. Powinien być to sprawdzony sklep specjalizujący się w sprzedaży systemów do gromadzenia odpadów komunalnych oraz przemysłowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ w takim układzie można mieć gwarancję co do jakości kupowanych pojemników. Im lepszej są one klasy, tym dłużej nadają się do użytku – ostatecznie przecież pieniądze na ten cel są wydawane z myślą o wieloletnim korzystaniu z pojemników, nie jest to inwestycja o charakterze krótkoterminowym. Nowoczesne pojemniki są produkowane przeważnie ze specjalnych tworzyw sztucznych – a zatem z materiałów o bardzo wysokich walorach użytkowych.

Tworzywa te nie są podatne na działanie wilgoci ani tak niekorzystnych czynników atmosferycznych jak niskie bądź bardzo wysokie temperatury. Pod ich wpływem nie zmieniają swoich właściwości, nie stwarzają zatem zagrożenia dla zawartości pojemników. Ponadto pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych są łatwe do utrzymania w czystości, co też naturalnie jest ich ogromnym atutem. Trzeba bowiem pamiętać, iż od czasu do czasu wymagają one dokładnego wyczyszczenia. Jest to istotne ze względów sanitarnych. Pojemniki na segregowane odpady są dostępne w różnych kolorach – w zależności od tego jakie odpady mają być w nich gromadzone. Zielone pojemniki są przeznaczone na szkło barwione, białe – na szkło bezbarwne, żółte – na tworzywa sztuczne oraz niebieskie – na makulaturę. Dodatkowo na pojemniku można zamieścić stosowne oznaczenie. Korzystanie z pojemników ułatwiają opcje w postaci bocznych uchwytów oraz kółek. Co się zaś tyczy aspektów estetycznych, pojemniki odznaczają się przyjemnym dla oka wyglądem oraz starannie dopasowanym wzornictwem.

 

Advertisement

Comments are closed.