Jak efektywnie kosić trawnik?

April 25th, 2013 by Monika Tokarz Leave a reply »

Każdy, kto ma własny, jednorodzinny dom wie doskonale, ile trudu trzeba sobie zadać, aby utrzymać posesję w należytym stanie. Tyczy się to całości – w tym również ogrodu, którego część stanowi trawnik. Aby prezentował się pięknie i estetycznie, potrzeba sporo pracy, przy czym bardzo ważna jest systematyczność podejmowanych działań. Mowa tutaj o takich zabiegach jak aeracja i wertykulacja, a także podlewanie. Oczywiście, nie wolno zapominać również o koszeniu. Estetyczny trawnik to trawnik równo przystrzyżony – do tego zaś celu potrzebny jest nam odpowiedni sprzęt. Co warto jest wiedzieć na jego temat – zobacz tutaj.
Sprzęt do pielęgnacji trawnika
Kiedy mówimy o koszeniu trawnika, mamy na myśli przede wszystkim kosiarki – jest to zresztą jak najbardziej słuszne skojarzenie. Dobra kosiarka to absolutna podstawa. Jednakże klikając w adresy url podawane na rozmaitych witrynach i kierujące nas na strony sklepów ogrodniczych online, mamy sposobność przekonać się o tym, że sama kosiarka – nawet, jeśli jest najlepszej jakości – to nie wszystko. Dzięki takiej maszynie rzecz jasna bez problemu poradzimy sobie z trawnikiem, ale nie we wszystkich miejscach. Jego obrzeża są dla kosiarek trudno dostępne, podobnie jest z trawą rosnącą wokół rabat, pod żywopłotem czy pod murami. Tutaj pomocna będzie podkaszarka. Wybór wśród tych urządzeń jest obecnie bardzo duży, a rozważając stosowny zakup, bierzemy zwykle pod uwagę mniej więcej te same kryteria, co i przy zakupie kosiarki.
Zwracamy zatem uwagę na wielkość trawnika oraz na ukształtowanie terenu. Bardzo ważna jest dla nas także kwestia dostępu do stałego źródła zasilania. Oprócz tego zwracamy uwagę na takie parametry techniczne jak moc podkaszraki oraz jej szerokość robocza. Przeważnie wybieramy pomiędzy modelami elektrycznymi a spalinowymi – każdy z nich ma swoje plusy i minusy, wszelakie za i przeciw musimy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Ostatecznie przecież podkaszarka jest inwestycją na wiele długich lat. Przedmiot naszego zainteresowania stanowić powinien sprzęt markowy. Marka to wysoka jakość – stwierdzenie te znajduje potwierdzenie nie tylko w przypadku sprzętu ogrodniczego. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy podkaszarkami elektrycznymi a spalinowymi – zobacz tutaj.
Podstawowe różnice
W pierwszej kolejności należy naturalnie wspomnieć o rodzaju silnika w jaki może być wyposażona podkaszarka – tu zaś do wyboru jest opcja elektryczna bądź spalinowa. Urządzenia elektryczne są chętnie wykorzystywane w przydomowych ogrodach, ponieważ pracują w miarę cicho, nie wydzielając przy tym szkodliwych dla otoczenia spalin. Mają jednak ten mankament, że zakres ich pracy jest ograniczony – a to ze względu na to, że muszą być podłączone do prądu. Do tego długość kabla robi też swoje (można zaopatrzyć się w przedłużacz, ale i on ma określoną długość). W przypadku podkaszarek spalinowych takich problemów nie ma. Możemy z nimi pracować na dużych obszarach – bez obawy, że nagle zabraknie nam zasilania.
Dodatkowy plus to taki, że żadne kable nie plączą się nam pod nogami, co ułatwia nam operowanie sprzętem. Coś jednak za coś – podkaszarki z napędem spalinowym są hałaśliwe, co jest dosyć uciążliwe. Poza tym efektem ubocznym ich pracy są spaliny. Trzeba również pamiętać o tym, by dbać o silnik – istotne jest to i przy podkaszarkach elektrycznych, aczkolwiek silnik spalinowy wymaga bardziej systematycznej konserwacji. Nie sposób nie wspomnieć przy tej sposobności o jakości paliwa – jest to aspekt w ogromnym stopniu wpływający na ogólny stan silnika. Jeżeli zatem zależy nam na wydłużeniu jego żywotności, czekają nas większe wydatki na paliwo. Podkaszarki elektryczne odznaczają się największą mocą – o ich parametrach możemy sporo poczytać, odwiedzając adresy url poszczególnych sklepów online. Zazwyczaj znajdują zastosowanie do profesjonalnych celów takich jak chociażby utrzymanie w należytym stanie zieleni miejskiej czy sportowych trawników. Podkaszarka spalinowa najlepiej zda egzamin na bardzo dużych posesjach, gdzie nie ma możliwości zapewnienia dostępu do źródła zasilania.

Advertisement

Comments are closed.